سری کودهای جنرال هیدروپونیک (23)

کود هیدروپونیک سبزی و صیفیجات (10)

کود هیدروپونیک

کود هیدروپونیک نوعی از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان می باشد.تمام گیاهان برای زیستن به کود نیاز دارند. در باغبانی و کشاورزی سنتی، گیاهان مواد مغذی خود را از خاک و مواد افزودنی مانند کمپوست (ترکیب کود حیوانی و گیاهی)، کود حیوانی و کودهای  شیمیایی دریافت می‌کنند.

در هیدروپونیک، گیاهان در خاک رشد نمی‌کنند، بنابراین مواد مغذی باید  مستقیماً از طریق محلول کود  هیدروپونیک که با آن آبدهی می‌شوند، به آن‌ها داده شود.

این مواد مغذی به دو دسته‌ی درشت‌مغذی‌ها (ماکرو) و ریزمغذی‌ها (میکرو) تقسیم می‌شوند. درشت‌ مغذی‌ها آن چیزهایی هستند که گیاهان به مقدار زیادی به آن‌ها احتیاج دارند که شامل کربن، فسفر، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، گوگرد، پتاسیم، منیزیم و کلسیم می‌شوند. ریزمغذی‌ها در مقادیر کم موردنیاز گیاهان هستند اما ضروری‌اند. ریزمغذی‌ها شامل روی، نیکل، بور، مس، آهن، منگنز، مولیبدنیوم، بور و کلر هستند.

بدون این عناصر اساسی، گیاهان قادر به ساختن مولکول‌ها، انجام واکنش‌های آنزیمی و تکمیل چرخه زندگی نیستند. برای کشاورزان هیدروپونیک، این بدان معنی است که بدون مواد مغذی مناسب، نمی‌توانند میوه یا سبزیجات تولید کنند و یا چیزی که تولید می‌کنند افتضاح خواهد بود.

محلول مغذی آماده در مقابل محلول خانگی

شما می‌توانید هم یک محلول غذایی آماده بخرید و هم می‌توانید خودتان این محلول را تهیه کنید. مزارع کوچک و غیرحرفه‌ای معمولاً کنسانتره مایع یا پودر از قبل مخلوط شده با آب را می‌خرند. مزارع بزرگ‌تر معمولاً خودشان با استفاده از کنسانتره‌های عمده‌ای از ترکیبات شیمیایی جداگانه، بر اساس نیازهای خاص چیزی که پرورش می‌دهند، کنسانتره را مخلوط می‌کنند.

کود هیدروپونیک از قبل مخلوط شده معمولاً در دو بطری جداگانه، یکی برای درشت مغذی‌ها و دیگری برای ریزمغذی‌ها وجود دارند. آن‌ها به‌این‌علت از هم جدا هستند که برخی از عناصر در هنگام غلیظ شدن با یکدیگر ناسازگار هستند و هنگام ترکیب باعث رسوب می‌شوند. پس از رقیق شدن، رسوب تشکیل نمی‌شود و می‌توان بدون هیچ مشکلی از آن‌ها استفاده کرد. برخی از تولیدکنندگان توانسته‌اند جلوی مواد مغذی ناسازگار را در یک ترکیب شیمیایی بگیرند به‌طوری‌که مخلوط نشوند.

این‌ها در یک بسته‌ی واحد فروخته می‌شوند. برای هیدروپونیک ها معمولاً محلول‌های دوقلو یا بسته‌های سه‌تایی بهترین انتخاب هستند. مخلوط کردن آن‌ها ساده است و فقط به چند چیز احتیاج دارید: یک ظرف برای مخلوط کردن آنها، یک فنجان اندازه‌گیری اختصاصی برای این کار و یک هم‌زن. اگر ظرف شما دارای درب باشد، حتی به هم‌زن هم احتیاج ندارید، زیرا فقط می‌توانید ظرف را تکان دهید.

بعد از مخلوط کردن محلول خود، بگذارید چند دقیقه راکد بماند و ته‌نشین شود، سپس پ اچ آن را چک کنید و در صورت لزوم پ اچ آن را تنظیم کنید. شروع با پ اچ کامل، حفظ کردن آن پ اچ را آسان‌تر می‌کند.

شما حتی می‌توانید هر بار که محلول خود را مخلوط‌کنید، میزان افت پ اچ بالا یا پایین پ اچ موردنیاز را اندازه‌گیری کرده و فقط قبل از مخلوط کردن در کنسانتره، آن مقدار را به آب اضافه کنید.

کود هیدروپونیک در دسته بندی مختلفی قرار می گیرد که ما برای علاقه مندان در سه دسته مختلف و ساده قرار داده ایم.

کود های مهندسی معکوس جنرال هیدروپونیک

هیدروپونیک همیشه در کنار کود و مکمل های متنوع و خوب لذت بخش می باشد.هیدروپونیک یعنی شما میخاهید گیاه مورد علاقه خود را بدون نیاز به خاک پرورش بدهید و از دیدن رشد و باردهی آن لذت ببرید.

کودهای هیدروپونیک در رنگ ها و شکل ها و فرمولاسیون و برندهای بسیار متنوع در بازار موجود هستند.شرکت های مختلفی با برندهای زیاد درحال تولید این کودها هستند.جنرال هیدروپونیک یکی از برندهای مورد علاقه در ایران و البته جهان می باشد.این برند دارای یک جدول بسیار کامل و متنوع است.

انواع مختلف کودهای پایه و مکمل برای انواع سیستم های هیدروپونیک و کوکوپیت و خاک در این برند وجود دارد.همچنین این شرکت بستر و سموم ارگانیک و کودهای ارگانیک و لوازم هیدروپونیک را در کنار کودها تولید می کند.

به همین دلیل ما این برند محبوب را برای مهندسی معکوس محصولاتش انتخاب کردیم و طی مدت نزدیک به ده سال موفق شدیم به نرخ خوبی از کارایی محصولات آن دست یابیم.

اگرچه به جرات میتوان گفن که صدرصد واقعی اما درحد 98درصد در بعضی محصولات ان به نتایج کامل دست پیدا کردیم.همچنین انواع بافر آن را بخوبی برای فروش تهیه کردیم

کودهای مخصوص هیدروپونیک از جمله سری سه تایی جنرال و سری فلورای دبل برای هیدروپونیک موجود هستند.همچنین مکمل های مختلف آن نیز موجود می باشد.

کود هیدروپونیک آتنا

 

همچنان که هیدروپونیک محبوب می شود برندهای مختلف نیز محبوب و محبوبتر می شوند.آتنا نیز یکی از برندهای معروف آمریکا می باشد.هرچند این محصول هنوز به ایران نرسیده و کمتر کسی از وجود آن باخبر می باشد.ما محصولات این برند معروف را برای علاقه مندان مهندسی معکوس کردیم.

آتنا از دوسری کودهای بلیند که شامل کودهای مایع و سری کودهای پرو که پودر می باشد استفاده میکند.ما سری کودهای بلیند ان را مهندسی معکوس کردیم که شامل کود رشد و گلدهی و بوستر و کلسیم منیزیم و کینز می باشد.این محصول خود را بعنوان رقیب اصلی برندهای دیگر معرفی کرده است.

آتنا دارای جداول متفاوت برای سیستم های ضعیف و متوسط و قوی می باشد.محلول کلینز این برند حاوی هایپوکلروس اسید ضعیف می باشد که میتواند برای گندزدایی سیستم های هیدروپونیک بکار رود و سیستم را کاملا استریل کند و ریشه هایی سفید و تمیز به شما ارائه به دهد.درواقع کمک به ریشه زایی می باشد.

آتنای گرو شامل دوبطری مختلف و آتنای بلوم به همین صورت شامل دوبطری می باشد.همچنین یک جلبک دریایی برای محلول پاشی دارد که بیشتر در زمان رشد کاربرد دارد.

کودهای هیدروپونیک صیفیجات و سبزیجات

هیدروپونیک یا کشت بدون خاک سبزیجات و صیفیجات از محبوب ترین قسمت ها و در واقع متداول ترین و متداول ترین روش هاست.شما میتوانبد انواع سبزیجات مختلف معروف مثل ریحان و گشنیز و کاهو تا سبزیجات دیگر مثل کلم و هویچ را به صورت هیدروپونیک پرورش دهید.همچنین انواع صیفیجات مثل گوجه فرنگی و خیار ، فلفل ، بادمجان و کدو و توت فرنگی را کشت کنید.

نوع سیستم سلیقه ای و به انتخاب شما بستگی دارد.سیستمهای مثل کشت عمیق برای صیفیجات و سیستم هایی مثل نوار غذایی و کشت شناور برای سبزیجات توصیه میشود.

ما در فروشگاه انواع کودهای متنوع را برای تخصصی ترین حالت ممکن آماده کرده ایم.تمامی فرمولاسیون ها برگرفته از اساتید دانشگاهی معتبر جهان مثل پروفسور هوگلند و پروفسور هاوارد رچ پدر هیدروپونیک جهان و پروفسور کوپر می باشد.

این کودها همه از مواد اولیه آزمایشگاهی و گرید دارویی با خلوص بسیار بالا تهیه می شوند.همه محصولات جدول دارند.

برای شروع شما باید ابتدا طرح و نقشه سیستم را حاضر کنید.سپس شروع به تهیه مصالح کار کنید.می توانید بستر مورد نظر خود را انتخاب کنید.انواع متنوع بستر در فروشگاه موجود می باشد.بسترهایی مثل کوکوپیت و پشم سنگ و لیکا متداول ترین هستند.

سپس نیاز به کود خوب و محلول های بافر کنید.کود را معمولا براساس دسته بندی سبزیجات و صیفیجات و یا خود گیاه انتخاب کنید.درصورتی که دستگاه پ اچ متر ندارید از کاغذ پ اچ استفاده کنید.

برای کالیبراسیون دستگاه پ اچ متر از محلول های مخصوص کالیبراسیون 4 و 7 داخل فروشگاه تهیه نمایید.دستگاه دیجیتال باید هرهفته یکبار کالیبره شوند.

بذر گیاهان را درصورتی که ندارید می توانید از قسمت دسته بندی بذور تهیه کنید.انواع بذرهای گلخانه ای و غیره موجود است.

سیستم های آئروپونیک یا هواکشت

آیروپونیک یا هواکشت روشی برای پرورش گیاهان در محفظه هوا یا مه تنک است بدون اینکه از خاک یا بستر سنگدانه ای (موسوم به ژئوپونیک) بهره گیرند.کشت آیروپونیک با کشاورزی هیدروپونیک مرسوم، آکواپونیک و کشاورزی درون کشتگاهی (کشت بافت گیاهان) متفاوت است.

بر خلاف هیدروپونیک که از محلول مایع مواد غذایی به عنوان بستر رشد حاوی مواد ضروری معدنی جهت رشد پایدار بهره می‌گیرد، یا برخلاف کشاورزی کنترل شده که از آب و زباله ماهی استفاده می‌کند، به‌صورتی طراحی شده‌است که نیازی به بستر رشد ندارد؛ و اما آیروپونیک را بخاطر استفاده آب به جهت انتقال مواد غذایی گاهی نوعی از هیدروپونیک به حساب می‌آورند.

روش ها

اساس کشاورزی آیروپونیک عبارت از پرورش گیاهان بحالت معلق یا آویزان در محیط‌های کاملاً یا نیمه مسدود می‌باشد. ریشه‌های آویزان و ساقه‌های زیرین گیاهان از طریق پاشیدن ذرات ریز غذایی محلول در آب مورد نیاز گیاهان، تغذیه می‌گردند. برگ‌ها و بخش تاج گیاهان پرورشی که کانوپی خوانده می‌شوند، به سمت بالا گسترش می‌یابند و ریشه‌های گیاهان توسط ساختار نگهدارنده‌ای از بخش فوقانی مجزا می‌گردد.

گیاهان کوچک را در حفره‌های کوچکی که بر روی صفحات فوم فشرده ایجاد شده‌اند، جا می‌دهند و صفحات را بر روی محفظه‌های آیروپونیک مستقر می‌سازند تا بدین طریق از میزان هزینه و کارگر مورد نیاز کاسته شود. گیاهان بزرگتر را به شبکه‌های داربستی متصل می‌سازند تا متحمل وزن بخش‌های رویشی و میوه‌هایشان باشند.

در سیستم آیروپونیک پُرفشار از پمپ دیافراگمی با قدرت ۵۵۰ کیلوپاسکال استفاده می‌شود تا فشاری معادل ۸ پوند بر اینچ مربع را در سیستم ایجاد کند و محلول مغذی را به صورت غباری با قطرات ۵۰–۲۰ میکرومتری به ریشه‌های گیاهان انتقال دهد.

مزایای استفاده از اکسیژن در منطقه ریشه

حضور اکسیژن در رایزوسفر (منطقه رشد ریشه‌ها) برای رشد گیاهی سالم ضروری است. از آنجا که سیستم آیروپونیک اقدام به آمیختن هوا با آب در قالب قطرات بسیار ریز می‌نماید، تقریباً هر گیاهی می‌تواند در محیط سرشار از اکسیژن، آب و موادغذایی رشد نماید.

کشت عاری از بیماری

آیروپونیک می‌تواند انتقال بیماریهای گیاهی را محدود کند زیرا تماس گیاه به گیاه کاهش می‌یابد و هر پالس از پاشش محلول می‌تواند مجدداً استریل گردد، درحالیکه خاک، بسترهای دانه‌ای و سایر بسترهای کشت بیماری می‌تواند از طریق بستر رشد پخش شود و بسیاری از گیاهان را آلوده سازد. در اغلب گلخانه‌ها، بستر جامد پس از هر بار برداشت محصول نیاز به استریل شدن دارد و در بسیاری از موارد به سادگی از اینکار صرف نظر می‌شود و بسترهای جدید و استریل شده جایگزین می‌شوند.