مشاهده همه 2 نتیجه

نمایش 9 24 36

سطل کشت عمیق (20 لیتری)

350.000 تومان
  • سطل هیدروپونیک کشت عمیق
  • حجم مخزن 20لیتر
  • ساخت ایران و کیفیت بالا
  • دارای لوازم مربوطه
  • قابلیت کاشت انواع گیاهان

سطل کلونر (7لیتری)

350.000 تومان
  • سیستم قلمه گیری کشت عمیق 7 لیتری
  • رنگ مشکی و کیفیت ساخت بالا
  • دارای لوازم جانبی مربوطه
  • قابلیت کشت سبزیجات هیدروپونیک

سیستم های هیدروپونیک و آبیاری

سیستم های هیدروپونیک و آبیاری در علم باغبانی ، هیدروپونیک شکلی از کشاورزی است که در آن گیاهان در خاک رشد نمی کنند بلکه ارجحیت بر رشد گیاهان در ردیف ها و بسترهای کشت به همراه جریان ثابتی از محلول های غذایی می باشد.

منظور از سیستم هیدروپونیک ، ابزار و تجهیزاتی می باشد که همانند یک بسته هماهنگ جهت رشد گیاهان بصورت هیدروپونیک استفاده می شوند.

در حال حاضر شش روش کلی برای سیستم

هیدروپونیک وجود دارد :

تکنیک نوار غذایی (NFT)

تکنیک شناوری

هواکشت

سیستم مویینگی

سیستم قطره ای

تکنیک غوطه وری (DWC)

در تمامی روش های کشت هیدروپونیک بستر کشتی که گیاه در آن قرار می گیرد، خنثی است و فاقد مواد مغذی می باشد و تغذیه گیاه توسط محلول های غذایی خاص از پیش تهیه شده صورت می گیرد. هنچنین برخی روش های ترکیبی توسط متخصین این فن بوجود آمده که بعنوان سیستم های ترکیبی مطرح می شوند.

یکی از جدیدترین سیستم های هیدروپونیک که باید به آن اشاره شود آکوآ پونیک می باشد که عبارت است از پرورش ماهی و گیاه بصورت ترکیبی در یک سیستم. بنابراین سیستم هیدروپونیک می تواند بعنوان کشت شنی، کشت ماسه ای ، کشت آبی و ورمی پونیک دسته بندی شود.

توضیح بیشتر در رابطه با سیستم هیدروپونیک:

بطور کلی شش روش اصلی برای سیستم هیدروپونیک وجود دارد که تمام آنها بر یک پایه عمل می  کنند: رشد محصول در محیط فاقد خاک. در برخی از سیستم های هیدروپونیک گیاهان داخل مواد خنثی در ردیف های طولانی یا در داخل ظروف و گلدان ها بصورت انفرادی کشت می شوند و توسط پمپ (گردش محلول غذایی) و یا خاصیت مویینگی ریشه مواد غذایی را دریافت می کنند. در برخی سیستم های دیگر واسطه ای وجود ندارد و ریشه گیاهان در آب و یا هوای خالص آویزان می شوند.

از طرفی در تقسیم بندی دیگر می توان سیستم های هیدروپونیک را به دو بخش فعال و غیر فعال تقسیم کرد. سیستم مویینگی یک نوع سیستم غیر فعال می باشد که در آن محلول غذایی توسط نیروی جاذبه و نیروی مویینگی در اختیار گیاه قرار می گیرد.

در سیستم های فعال محلول غذایی توسط پمپ بصورت چرخشی حرکت می کند و در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد و در انتها محلول غذایی مصرف نشده مجددا توسط نیروی جاذبه به تانکر اصلی باز می گردد.

در بین شش روش سیستم هیدروپونیک رایج ترین روش سیستم فعال شناوری می باشد که در آن محلول غذایی توسط پمپ در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد و گیاهان در ردیف های طولانی و باریک که دارای شیب کمی نیز می باشند رشد می کنند.

در این سیستم ردیف ها بصورت مایل قرار گرفته اند و محلول غذایی در اثر نیروی جاذبه پس از حرکت در طول ردیف ها مجددا به تانکر اصلی بازمی گردد و در صورت نیاز مجددا توسط پمپ ، محلو ل غذایی در اختیار گیاه قرار می گیرد. این چرخه تا پایان رشد گیاه ادامه خواهد داشت.

انتخاب روش سیستم هیدروپونیک بستگی به میزان مهارت ، میزان فضای قابل دسترس و توانایی مالی پرورش دهنده گیاه دارد.

سیستم های سطلی و مخزن مادر بنام کشت عمیق یا DWC

کشت عمیق آب (DWC) نوعی سیستم هیدروپونیک است که در آن ریشه های گیاه در مخلوطی حاوی مواد مغذی و مواد معدنی ضروری است باعث رشد می شود . در این سیستم گیاهان از طریق پمپ هوا هوادهی می شوند.

در ساده ترین شکل ، یک سیستم کشت آب عمیق شامل یک پمپ هوا ، سنگ هوا و یک گلدان خالص بوده که حاوی محیط رشد همراه با یک سطل پنج گالنی می باشد.

.به نظر می رسد گیاهان دارویی در مرحله رویشی وقتی با DWC رشد می کنند سریعتر رشد می کنند. ریشه های گیاه نیازی به سوراخ شدن در خاک ندارند و برای رسیدن به مواد مغذی و اکسیژن مانند خاک نیاز به کشش ندارند ، بنابراین گیاه انرژی غیر ضروری مصرف نمی کند و در عوض می تواند رشد بالایی داشته باشد.

برای ایجاد یک سیستم کشت آب های عمیق ، باغداران تجهیزات زیر را توصیه می کنند: محیط کشت ، فنجان ، گلدان و سبد ، سنگ هوا ، خط هوا ، پمپ هوای آکواریوم و ظرفی که محلول مواد مغذی را در خود نگه می دارد.

روشهای مختلفی برای ارائه هوادهی وجود دارد. در رایج ترین آنها از حباب های هوا استفاده می شود ، با سنگ های هوا یا حتی پمپ هوای آکواریوم برای پخش حباب های هوا در محلول غذایی آب. سنگهای هوا متخلخل هستند و این منافذ باعث ایجاد هوای جداگانه می شوند. تنوع متفاوتی از گردش هوا از طریق افتادن آب است. در حالی که رایج ترین گزینه نیست ، آب افتادن باعث ایجاد آشفتگی سطحی می شود که محلول مغذی را هوادهی می کند. ریزش بیشتر آب باعث ایجاد همزدگی بیشتر می شود و در نتیجه اکسیژن محلول بیشتری ایجاد می کند.

سیستم کشت عمیق گردش مجدد

کشت عمیق آب (DWC) نوعی سیستم هیدروپونیک است که در آن ریشه های گیاه در مخلوطی که باعث رشد می شود حاوی مواد مغذی و مواد معدنی ضروری است. در این سیستم گیاهان از طریق پمپ هوا هوادهی می شوند.

در ساده ترین شکل ، یک سیستم کشت آب عمیق شامل یک پمپ هوا ، سنگ هوا و یک گلدان خالص بود.

سیستم های هیدروپونیک می توانند مزایای متعددی نسبت به باغبانی در زمین ، باغبانی ظروف و سایر گزینه های باغبانی با خاک زیاد ارائه دهند. یکی از مهمترین آنها این است که می توانید گیاهان را بدون نیاز به خاک پرورش دهید. تنها چیزی که نیاز دارید آب و مواد مغذی است ، به علاوه چند گلدان مخصوص که به گیاهان شما اجازه می دهد در محلول شناور شده و مواد مغذی را از طریق ریشه جذب کنند.

انواع مختلفی از سیستم های هیدروپونیک وجود دارد ، اما یکی از جالب ترین آنها آبهای عمیق در گردش مجدد یا R-DWC است. در این مجموعه ، شما یک ظرف (مخزن) دارید که محلول در حال رشد شما (آب و مواد مغذی) را در خود نگه می دارد ، گلدان های مخصوصی برای نگهداری گیاهان در حال رشد که در محلول شناور هستند ، و همچنین وسیله ای برای اکسیژن رسانی به محلول و گردش مجدد آن در همان زمان.

در اکثر تنظیمات این نوع ، شما باید مواد مغذی موجود در محلول را متعادل کنید (و سپس این سطح را در طول زمان حفظ کنید) و یک سیستم هوادهی را نصب کنید. هواده ها که حباب ساز یا سنگ هوا نیز نامیده می شوند ، اطمینان می دهند که مخلوط مناسبی از اکسیژن در آب وجود دارد ، چیزی که ریشه های گیاه به آن احتیاج دارند و اگر در خاک رشد کرده باشند ، به طور طبیعی وجود خواهد داشت. هر چند هوادهی چیزی بیشتر از افزودن حباب انجام نمی دهد. این می تواند اکسیژن بیشتری را در آب حل کند و رشد قوی تری را تقویت کند.

مزایای دیگری نیز برای استفاده از کشت آب عمیق در گردش وجود دارد ، از جمله این واقعیت که این سیستم ها راکد نیستند ، بنابراین مواد مغذی و اکسیژن دائماً در گردش و حرکت هستند. این امر باعث پراکندگی حتی مواد مغذی و آب در سراسر سیستم می شود. یک سیستم R-DWC همچنین می تواند به ثابت نگه داشتن درجه حرارت کمک کند ، که شرط مهمی برای رشد سالم گیاهان است..