بذر و بستر کشت (5)

سیستم های هیدروپونیک و آبیاری (2)

گلدان (1)

لوازم جانبی (3)

محلول بافر و اندازه گیری (8)

مکمل و افزودنی (8)

تجهیزات هیدروپونیک

اگر به تازگی اسم هیدروپونیک به گوش شما خورده است و برای خرید لوازم ان به مشکل خورده باشید قطعا نیاز به راهنمایی برای انتخاب کردن خواهید داشت.فروشگاه مزرعه شاد با دسته بندی دقیق لوازم و تجهیزات هیدروپونیک و همچنین کشت خاکی و کوکوپیت شما را در انجام این کار کاملا راهنمایی میکند. شما می توانید لوازم مورد نیاز خود را در دسته بندی های مختلف سایت پیدا و خرید نمایید.

تجهیزات هیدروپونیک

تا چند سال پیش کاشت گیاهان بدون نیاز به خاک، با کمترین هزینه، کمترین نیروی کار و بدون نیاز به سموم دفع آفات، آرزوی کشاورزانی بود که در مناطقی با خاک غیر مستعد برای رشد گیاه زندگی می کردند و یا قصد داشتن به هر نحوی که شده در هزینه های کاشت گیاهان صرفه جویی کنند و در نهایت محصولاتی سالم و فاقد عناصر شیمیایی تحویل مصرف کنندگان دهند.

با ظهور کشت هیدروپونیک، این ها دیگر آرزو نیستند بلکه اهدافی هستند که کشاورزان هوشمند و گلخانه داران دنبال می کنند. مزایای کشت هیدروپونیک به قدری زیاد است که اغلب کشاورزان به پیاده سازی این سیستم تمایل پیدا کرده اند.

حتی افرادی که در منزل از گیاهان مراقبت می کنند و تمایل به کاشت سبزیجات با کمترین هزینه دارند نیز با تدابیری خاص می توانند کشت هیدروپونیک را در منزل پیاده سازی کنند. اما روش این کشت چگونه است؟ با ما همراه باشید تا متوجه شوید.

دراینجا ما به توضیح مختصری و مفیدی از انواع تجهیزات و لوازم هیدروپونیک می پردازیم: گروباکس ها،کیت های روشنایی،سیستم های تهویه،سیستم های آبرسانی و کاشت،انواع گلدان ها و بستر کشت،فیلتر ها و لوازم مختلف دیگر که ما می توانیم در کشت از آن ها استفاده کنیم.

گروباکس یا اتاق رشد مصنوعی گیاهان:

اتاق های رشد (گروباکس) گیاه با هدف ایجاد شرایط محیطی مناسب و قابل کنترل (رطوبت و دما و نور) طراحی شده اند که رشد گیاه را به حداکثر برسانند. همچنین امکان کشت هر گونه ای از گیاهان در هر اقلیم و شرایطی با ایجاد شرایط شبیه سازی شده ی خاستگاه طبیعی آن گیاه فراهم می کنند. اتاق های کشت به دو صورت ثابت و سیار وجود دارند.

پارچه های به کار رفته برای ساخت اتاقک رشد (گروباکس) گیاه از پارچه رفلکتور شمعی بسیار با کیفیت با  انعکاس نور بسیار بالا می باشد که بیشترین راندمان نوری را برای رشد گیاه فراهم می کند.

هنگامی که نور در فضای باز به گیاه می تابد مقادیر زیادی از نور توسط دیوارها و کف و اشیا موجود در اطراف گیاه جذب می شود. اما در این اتاق های رشد گیاه نور تابیده شده از منبع نور مصنوعی که معمولا لامپ های فول اسپکتروم هستند پس از برخورد به سقف و کف و دیواره های اتاق مجددا به گیاه تابیده می شود که این ویژگی به تنهایی باعث مدیریت در مدت زمان تابش نور می شود.

همچنین می توان سایر شرایط کنترل شده برای رشد گیاه مانند رطوبت و دما را ایجاد کرد. پارچه استفاده شده در ساختمان این اتاق رشد عایق دما و رطوبت و همچنین ضد قارچ بوده و از هدر رفت انرژِی گرمایی و نور و  رطوبت جلوگیری می کند. درب این اتاق رشد گیاه زیپ دار بوده و با دوخت صنعتی بدون درز از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند.

اگر علاقمند به پرورش گل و گیاه و سبزیجات و حتی میوه های خاص هستید و به دلیل عدم وجود شرایط مناسب برای رشد گیاه تا کنون اقدام به پرورش گیاه مورد علاقه خود نکرده اید با توجه به فضایی که در اختیار دارید می توانید یک اتاق رشد گیاه تهیه کنید و خود را از لذت پرورش گیاه محروم نکنید.

فروشگاه مزرعه شاد با در اختیار قرار دادن اتاق رشد گیاه در سایزهای مختلف به شما کمک خواهد کرد تا گیاه مورد نظرتان را در محیطی کاملا کنترل شده پرورش دهید.

شما می توانید برای خرید اتاق رشد متری هم اکنون از فروشگاه آنلاین مزرعه شاد اقدام کنید. ما مفتخریم که بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات کشت را با مناسب ترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

گرولایت یا نور مصنوعی و لامپ های رشد گیاهان:

اغلب گیاهان در حال رشد به نور طبیعی خورشید احتیاج دارند اما آپارتمان نشینی و زندگی های مدرن، موجب شده نه تنها افراد بلکه گیاهان نیز از نور خورشید محروم شوند. اگر تا به حال اقدام به پرورش گل و گیاه در آپارتمان و فضای مسقف نموده اید، بنابراین با چالش های آن به خوبی آشنایی دارید.

مسائلی از قبیل عدم وجود نور کافی در منزل، نورگیر نبودن تراس و تغییر فصل و مشکلاتی که برای رشد گیاهان رخ می دهد همه و همه از جمله این چالش ها هستند. لامپ رشد گیاه با در بر داشتن طیف نوری قابل جذب توسط گیاهان به کمک شما خواهد آمد تا بتوانید گیاهان مورد علاقه تان را در هر شرایط آب و هوایی به ثمر برسانید.

چندی پیش یکی از دوستانی که تازه شروع به رشد و پرورش گیاهان نموده است سوالی پرسید؛ سوال او این بود که آیا با وجود نور همیشگی خورشید که از پنجره ی خانه به درون منزل می تابد باز هم به خرید لامپ رشد گیاه نیاز است؟ و اینکه اگر بعدها قصد راه اندازی یک گلخانه را داشته باشد.

چطور؟ آیا می توان صرفا به نور خورشید تکیه کرد و رشد و نمو گیاهان را به دستان گرمابخش خورشید سپرد؟

پاسخ این سوال را می توان قاطعانه پاسخ منفی داد. نور خورشید نمی تواند برای رشد گیاهانی که داخل منزل هستند کافی باشد. همچنین در یک گلخانه نمی توان صرفا به نور خورشید تکیه کرد و از خرید لامپ رشد گیاه سر باز زد. روزهای آفتابی نور خورشید را خواهید داشت، روزهای ابری و بارانی چه خواهید کرد.

با اشعه های مضر خورشید چه می کنید که رفته رفته گیاهان شما را خواهد خشکاند؟ بنابراین اگر شما هم مانند دوست ما قصد دارید یک گلخانه راه اندازی کنید و به پرورش گیاهان مشغول شوید، خرید لامپ رشد گیاه را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

تایمر آبیاری:

تایمر آبیاری وسیله‌ای است که کار آبیاری گل‌ها و گیاهان و باغچه‌ها را در مدت زمان تعیین‌شده توسط شما انجام می‌دهد. یعنی شما می‌توانید تعیین کنید هر روز چند بار و به مدت چند دقیقه به یک گل یا گیاه آب داده شود. با این کار می‌توانید برنامه‌ای منظم برای آبیاری داشته باشید تا گل‌ها با مشکل کمبود آب مواجه نشوند.

هر تایمر آبیاری می‌تواند به چندین گلدان و یا چندین ناحیه از باغچه شما آب‌رسانی کند و نیازی نیست چندین تایمر خریداری کنید. یک تایمر به همراه تجهیزات اتصال می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند.

تایمر آبیاری خانگی در مصرف آب هم صرفه‌جویی می‌کند. هزینه‌های آب مصرفی زیاد است و قیمت آب خانگی در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. آبیاری به صورت دستی باعث اتلاف آب می‌شود و چون تشخیص مقدار دقیق آب برای هر گل و گیاه به صورت دستی سخت است آب زیادی تلف می‌شود. تایمر آبیاری قطره‌ ای به راحتی مدت زمان و مقدار آب مصرفی برای هر گل و گیاه را تعیین می‌کند. آب صورت قطره‌ای به گیاه می‌رسد و حتی یک قطره هم تلف نمی‌شود.

حالا که کل کشور و حتی کل جهان با مشکل کمبود آب مواجه شده است. استفاده از آبیاری اتوماتیک می‌تواند راه‌حل خوبی برای بخش کشاورزی باشد. مخصوصا که بخش بزرگی از آب مصرفی در بخش کشاورزی و باغداری است و آبیاری غیراصولی این مقدار را بالاتر برده است.

یک تایمر آبیاری می‌تواند:

  • وقتی خانه نیستید گل‌ها و باغچه‌ی شما را آبیاری کند.
  • منظم و سر موقع معین به گل‌ها و باغچه آب‌رسانی کند تا رشد آن‌ها منظم باشد.
  • در مصرف آب شما صرفه‌جویی کند.
  • با مکانیزم قطره‌ای از هدر رفتن آب حین آبیاری جلوگیری کند.
  • چندین گلدان و یا ناحیه از باغچه را آب‌رسانی کند.
  • مدت زمان آبیاری را دقیق و متناسب با نیاز گل‌ها تنظیم کند تا هم گل‌ها سیراب شوند و هم آب کمتری هدر برود.
  • اگر می‌خواهید گلدان‌های شما رشد بهتری داشته باشند و یا نگران هستید که حین سفر گل‌های خانه‌تان خشک شود و یا باغچه بدون آب بماند با خرید تایمر آبیاری خانگی خیال خودتان را راحت کنید. به سادگی آن را تنظیم کنید و اجازه بدهید عملیات آبیاری به صورت اتوماتیک انجام شود.

هم در پول و هم در وقت‌تان هم صرفه‌جویی می‌کند و نگرانی‌های کمتری خواهید داشت

گلدان

گلدان های هیدروپونیک یا معمولی محلی برای استقرار گیاهان می باشند.ریشه گیاهان در گلدان ها رشد و نمو پیدا میکنند.گلدان های هیدروپونیک برعکس گلدان های معمولی تنها محل استقرار گیاه هستند.گلدان های هیدروپونیک مشبک هستند و ریشه به سرعت از داخل آن ها عبور کرده و بیرون می رود.

ریشه ها سپس داخل محلول غذایی رشد میکنند.گلدان های مشبک هیدروپونیک را می توان با لیکا یا پشم سنگ و یا هرنوع بستر تمیز و مناسب دیگری برای استقرار گیاه پر کرد.

گلدان ها در شکل ها و رنگ های متنوعی وجود دارند و همچنین براساس نوع گیاهان و سیستم ها سایزبندی های متفاوتی وجود دارد.جنس این گلدان ها معمولا پلاستیکی می باشد.

گلدان هیدروپونیک باید لبه داشته باشد تا روی ظرف قرار بگیرد.نباید از مواد سمی و مضر برای گیاهان و انسان ساخته شده باشد.گلدان های خودآبیار نوعی از گلدان هست که مسئولیت ابیاری ریشه را خود گلدان برعهده دارد. به این صورت که بوسیله یک فیلتر نخی محلول غذایی و آب را به بستر و ریشه می رسانند.

همچنین جدیدا گلدان های اتومات و هوشمند هم ساخته شده است که با تلفن همراه کنترل ابیاری را انجام می دهند.

شما میتوانید در فروشگاه مزرعه شاد انواع گلدان های هیدروپونیک و گلدان های پلاستیکی را خریداری نمایید.

بذر و بستر کشت

بذرها شروع کار کشت و پرورش گیاهان هستند.

بذر یا سید یک گیاه، رویانی است که در یک پوشش خارجی محافظ، محصور شده است. تشکیل بذر بخشی از روند تولیدمثل در گیاهان دانه‌دار می‌باشد، پیدازادان شامل بازدانگان و گیاهان‌گلدار است. بذرها محصول تخمک رسیده هستند، پس از لقاح توسط گرده و مقداری رشد در گیاه مادر. رویان از روی یاخته تخم و پوسته بذر از پوش‌های تخمک توسعه می‌یابند.

بذرها یک پیشرفت مهم در تولیدمثل و موفقیت گیاهان بازدانگان و گیاهان‌گلدار می‌باشد.

جوانه زنی:

جوانه‌زنی بذر فرایندی است که طی آن جنین بذر به یک نهال تبدیل می‌شود. این شامل فعال شدن مجدد مسیرهای متابولیکی است که منجر به رشد و ظهور ریشه‌چه یا ریشه بذر و ساقه‌چه یا ساقه می‌شود. ظهور نهال در بالای سطح خاک مرحله بعدی رشد گیاه است و استقرار نهال نامیده می‌شود.

قبل از شروع جوانه‌زنی باید سه شرط اساسی وجود داشته باشد.جنین باید زنده باشد که بقای بذر نامیده می‌شود.هرگونه شرایط خواب که از جوانه‌زنی جلوگیری می‌کند باید برطرف شود. شرایط مناسب محیطی برای جوانه‌زنی باید وجود داشته باشد. نور قرمز دور می‌تواند از جوانه‌زنی جلوگیری کند.

انواع بذر گیاهان مختلف در فروشگاه مزرعه شاد موجود می باشد.شما میتوانید در کنار بذر از انواع بستر و کودهای مخصوص هیدروپونیک و خاک و کوکوپیت داخل فروشگاه نیز خریداری کنید

بستر کاشت

اگر چه کشت هیدروپونیک بدون خاک است اما این دلیل براین نیست که ریشه گیاهان ما بدون حمایت یک بستر و مدیوم باشند.در اکثر سیستم های هیدروپونیک ، تولید کنندگان از انواع مختلف محیط هیدروپونیک برای کمک به حمایت از ریشه های خود و حفظ نسبت آب/اکسیژن مناسب استفاده می کنند.

انواع بسیار مختلفی از بسترهای کشت برای هیدروپونیک وجود دارد که ما مختصرا به توضیح چندتایی از ان ها می پردازیم.