بذر و بستر کشت (7)

سیستم های هیدروپونیک و آبیاری (3)

کیت روشنایی (1)

گلدان (3)

لوازم جانبی (3)

محلول بافر و اندازه گیری (13)

مکمل و افزودنی (10)

تجهیزات هیدروپونیک

چنانچه به تازگی با کشت هیدروپونیک آشنا شده اید قطعا برای شروع کار به لوازم و تجهیزات نیاز پیدا خواهید کرد.دراینجا ما تعدادی از تجهیزات هیدروپونیک را مختصرا نشان و توضیح می دهیم.

گروباکس یا اتاقک رشد گیاهان

گروباکس یا اتاقک رشد گیاهان به این منظور درست شده اند که بتوان گیاهان را در محیطی کاملا کنترل شده و به دور از آفات و بیماری ها و در نور و رطوبت دلخواه و شرایط اقلیمی مصنوعی پرورش داد و به رشد حداکثری رساند.گروباکس ها از عناصر مهم تجهیزات هیدروپونیک هستند و معمولا فقط برای کشت هیدروپونیک بکار می روند.

سطح داخلی آنها معمولا بصورت رفلکتور یا منعکس کننده نور می باشد.جنس آن ها ضد اشعه ماورای بنفش یا یووی است و در مقابل رطوبت کاملا عایق و مقاوم هستند.

همچنین گروباکس ها از جنس خوب و عایق تهیه می شوند که گرما را کمتر منتقل کنند.اگر شما علاقه مند به کشت گیاهان خاص و کمیاب هستید قطعا گروباکس را برای کشت نیاز خواهید داشت.

گروباکس ها بزودی در فروشگاه مزرعه شاد برای فروش موجود خواهد شد.

نورهای مصنوعی و لامپ های رشد گیاهی

گیاهان برای رشد و نمو قطعا به نور طبیعی خورشید نیاز دارند.نور طبیعی شامل همه طیف های نور مرئی و از جمله طیفهای مورد نیاز برای فتوسنتز گیاهان می باشد.اگر شما از آن دسته افرادی باشید که برای کشت به گلخانه و زمین و نور طبیعی دسترسی ندارند مثل اپارتمان نشین ها و زندگی های جدیدی که  در منزل حیاط پشتی و یا گلخانه ای وجود ندارد قطعا به نور مصنوعی و گروباکس برای رشد گیاهان نیاز خواهید داشت.

لامپ رشد گیاهی با داشتن کلیه طیف های مورد نیاز گیاهان یک گزینه خوب برای نور مصنوعی رشد گیاهان است.عدم وجود نور کافی در تراس ها و اپارتمان ها و مخصوصا گوشه اتاق ها و مکان های گرفته استفاده از لامپ رشد و تجهیزات هیدروپونیک را قویتر می کند.

نور خورشد حتی زمانی که به داخل منزل می تابد نمیتواند کافی باشد زیرا مدت زمان ان کوتاه خواهد بود.علت این امر گردش خورشد و وجود دیوارها و ساختمان های بلند و موانع در مسیر نور می باشد.

حتی اشعه های نور خورشید در روزهای گرم تابستان به گیاهان آسیب میرساند.در روزهای بارانی و ابری هم نور خورشید کم و یا نیست.پس خرید یک لامپ رشد گیاهی و تجهیزات هیدروپونیک برای علاقه مندان یک امر ضروری جلوه می کند.

تایمرها و زمان سنج های برقی و غیربرقی آبیاری

زمان سنج یا تایمر ابیاری وسیله ای الکترونیکی یا مکانیکی است که به شما اجازه می دهد ورودی و خروجی مسیر لوله کشی آب آبیاری را تحت کنترل خود داشته باشید.

این وسیله امکان برنامه ریزی دارد که شما بتوانید تعیین کنید درچه روزی و چه ساعتی و چه دقیقه ای آب باز و یا بسته شود.با این کار می توانید برنامه دقیق ابیاری داشته باشید.

زمان سنج ابیاری می تواند در مصرف آب هم صرفه جویی کند.چون آب دقیقا طبق زمان بندی باز و بسته می شود.حتی فشار خروجی آب قابل تنطیم می باشد.

با تایمر میتوان آبیاری را بصورت قطره ای کرد که امکان تلف شدن آب به حداقل ممکن برسد.مخصوصا که اکنون بحران آب به یک مساله جدی مبدل شده است تایمرها می توانند درحل این مساله کمک کنند.

تایمرها می توانند برنامه ریزی شوند که کود هم همراه آب بوسیله انژکتور تزریق شود و حتی خروجی تعداد گلدان ها را تعیین کرد که همزمان هرتعداد که خواستیم ابیاری شوند.

آبیاری در زمان هایی که شما منزل نیستید بصورت اتوماتیک انجام می شود.تایمر در بخش تجهیزات هیدروپونیک فروشگاه مزرعه شاد موجود می شود.

گلدان

گلدان ها به این منظور استفاده می شوند تا گیاهان را در خود جای دهند و محلی برای استقرار ریشه گیاهان باشند.گلدان های هیدروپونیک بصورت مشبک و پنجره باز هستند و ریشه ها از داخل ان ها بیرون می آیند.داخل گلدان هیدروپونیک با یک بستر نگهدارنده ریشه پر می شود.

بستر می تواند لیکا یا پشم سنگ یا پرلیت و یا هرنوع ماده دیگری باشد.ریشه ها سپس از داخل گلدان به درون محلول غذایی می روند.

جنس گلدان ها پلاستیکی و سبک وزن می باشد.در شکل ها و طرح های مختلف و جنس های مختلفی تولید می شود.

گلدان ها جنس مرغوب و لبه دار دارند که داخل مخزن نیافتند و گیاهان را خراب نکنند.انواع گلدان هیدروپونیک در فروشگاه مزرعه شاد در دسته بندی تجهیزات هیدروپونیک موجود می باشد.

بذر و بستر کشت

استارت شروع کشت و کار گیاهان بذرها هستند.بذرهای گیاهان،جنین گیاهی است که داخل پوسته و پوشش محصور و محافظت شده است.

گیاهان دانه دار برای تولیدمثل بذر تولید می کنند.گیاهان گلدار و بازدانگان شامل گروهی به نام پیدازادگان می باشند.تخمک رسیده گیاهان حاصلش بذر است.

پس از گرده افشانی تخمک توسط گرده ها و رشد در گیاه مادر،جنین از پوش های تخمک و یاخته تخم و پوسته بذر توسعه می یابد.

گیاهان گلدار و بازدانگان برای موفقیت در تولیدمثل و رشد بذر تولید میکنند و به این کار نیاز دارند.

فرآیندی که طی ان رویان و جنین بذر به یک گیاه کامل تبدیل می شود جوانه زنی نامیده می شود.در نتیجه این فرآیند مسیرهای متابولیکی که منجر به رشد ریشه و ساقه است در بذر فعال می شوند.

برای جوانه زنی بذور باید کلیه شرایط محیطی مناسب موجود باشد.نور مادون قرمز از جوانه زنی بذر جلوگیری و یا این فرآیند را به تعویق می اندازد.

انواع بذر گیاهان مختلف در فروشگاه ما موجود می باشد.شما می توانید در کنار بذور از انواع بستر و کودهای مخصوص هیدروپونیک و خاک و کوکوپیت نیز خریداری کنید.

بستر کاشت

درست است که هیدروپونیک به معنای کشت گیاهان در آب است اما گیاهان بدون حمایت یک بستر نمی توانند ریشه خود را توسعه بدهند.اکثر تولیدکنندگان  در سیستم های هیدروپونیک برای حفظ نسبت آب و اکسیژن کافی از محیط و بسترهای گوناگون استفاده می کنند.

شما می توانید در قسمت توضیحات بذر و بستر کشت کلیه مطالب موجود به این قسمت را مطالعه فرمایید.