سوال دارید؟

مزایای استفاده از پشم سنگ در هیدروپونیک

ارسال شده توسط مدیر 2014/09/15 0 نظرات خرید کردن,سفر کردن,تجاری سازی,محصولات جدید,

- پشم سنگ با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی که دارا می باشد یکی از بهترین بسترهای کشت هیدروپونیک محسوب میشود.
- پشم سنگ هیچ ماده مغزی ندارد و استریل می باشد، این خاصی باعث شده که هیچ میکرو ارگانیسمی نتواند پشم سنگ را تجزیه کند، همچنین پشم سنگ تحت تاثیر ترکیبات شیمیایی قرار نمی گیرد
- پشم سنگ هیچگونه ماده سمی تولید نمی کند و کاملا خنثی است.
- بدلیل متخلخل بودن پشم سنگ هوادهی به ریشه گیاهان در آن به خوبی صورت می گیرد.
- علاوه بر این متخلخل بودن پشم سنگ به حفظ رطوبت کافی در آن کمک می کند و گیاه کمتر تحت تاثیر کم آبی قرار می گیرد.
- پشم سنگ کاملا کدر بوده و نورنمی تواند به آن نفوذ کند.
- ریشه گیاهان به راحتی در روزنه های پشم سنگ نفوذ می کند وهیچ مانعی بر سر رشد ریشه گیاه وجود ندارد.
 خصوصیات ویژه پشم سنگ موجب شده تا این محصول یکی از انتخاب های مطلوب برای کشت هیدروپونیک به عنوان بستر باشد.

قدرت نگهداری رطوبت و تهویه راک وول بسیار عالی است . pH آن خنثی تا اندکی قلیایی می باشد، اما تاثیر کمی بر pH بستر دارد . پایداری راک وول بسیار مطلوب بوده و در حین حرارت دیدن استرلیزه  می شود. وزن مخصوص ظاهری راک وول کم و برابر با (3g/dm264 )3Ib/ft 5/16 می باشد . و نسبت کربن به نیتروژن آن صفر است .
راک وول دارای خاصیت جذب آب و درصد بالایی از فضای حاوی هواست که قادر به فراهم کردن مواد غذایی و هوا در محیط ریشه گیاه می باشد. زمانی که قالب های راک وول  اشباع از آب میشوند، نسبت آب به هوا در بستر، برای رشد ریشه گیاه مناسب خواهد بود، ولی راک وول نمی تواند بیش از حد آبیاری شود . گیاهان در بستر حاوی راک ول می توانند بهتر از بسترهای پیت و یا خاک ، از مواد غذایی بهره مند شوند . از دیگر مزایای راک وول ، خنثی بودن ، استریل بودن و مدیریت آسان آن است . این بستر می تواند برای کشت گیاهان زینتی مانند رزها و ارکیده ها و گیاهان شاخساره ای به کار رود .

 

راک وول از سه ماده خاک طبیعی شامل : 60%  دیاباز ( شکلی از سنگ باز است ) ، 20% سنگ آهکی و 20% پوکه زغال سنگ بدست آمده است . دیاباز سنگی است که نام راک وول از آن منشاء گرفته است . به منظور تهیه راک وول ، تمام سه ماد خام را در دمایc  1600 ذوب کرده و سپس مواد ذوب شده را    با سرعت بالا داخل فیبرهای به قطر 005/0 میلیمتر می چرخانند و با مواد اضافی دیگر به منظور اتصال فیبرها با مواد ذوب شده تیمار کرده و داخل قالب هایی با اندازه های متفاوت با فشار قرار می دهند . معمولاً اندازه هایی که استفاده می شود .cm  5/7×30×90 سانتی متر یا cm  5/7×20×90 سانتی متر می باشند . راک وول هایی که دارای حفره مرکزی اند، معمولاً برای تکثیر گیاهچه ها مورد استفاده قرار می گیرند . همچنین راک وول را می توان به عنوان بستر رشد در گلدان ها ویا در ترکیب با پیت و یا سایر بسترها مانند خاک به کار برده شود . 95% از حجم قالب راک وول خشک، حاوی هوا بوده و تنها 5% آن حاوی فیبر است .

 

 

ارسال نظر